niedziela, 9 lutego 2014

Film jako rezultat pracy metodą WebQuest

Dobry nauczyciel będzie potrafił spożytkować zamiłowanie uczniów do nowoczesnych technologii. Jeśli zdecydujemy się na WebQuest, jednym z bardziej angażujących i lubianym przez młodzież zadaniem może być film. Oczywiście chodzi o film nakręcony własnym telefonem komórkowym, a nie kamerą wideo specjalnie na tę okazję wypożyczoną od szkoły.

Kilka postów temu pisaliśmy o wykorzystaniu metody WebQuest na matematyce i fizyce. Tu jeden z rezultatów pracy uczniów w ramach wykonywania zadań opisanych w WebQueście:



A to z innego projektu WebQuest - równie ciekawy film uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Orzeszu pt. "Przygoda Jana z Chleburadem związana" opisujący historię marszu króla Jana III Sobieskiego z wojskami na Wiedeń:

WebQuest a kompetencje kluczowe

Szkoła powinna przygotowywać młodzież do podejmowania nowych zadań w warunkach dużej zmienności i przy obecnym ryzyku. Zmienność i ryzyko dobrze oddają charakter współczesnego nam świata. Zamiast koncentrować się na nauczycielu, szkoła powinna skupić się na wyposażeniu ucznia w szereg kompetencji, które będą mu potrzebne w dorosłym życiu.


Powinniśmy dokonać swoistego przewartościowania metod kształcenia, porzucić te, które nie rozwijają już uczniów do życia w ponowoczesnym społeczeństwie. Do tego celu nadaje się m. in. metoda WebQuest. Ma ona wiele zalet - zauważa Sabina Furgoł z katowickiego METISu. Pozwala na kształtowanie kompetencji kluczowych, wykorzystanie technologii informacyjnych w procesie uczenia się, uczy poruszania się w przestrzeni wirtualnej, zapewnia wysoką interakcję z innymi uczącymi się. Umożliwia także publiczne przedstawienie rezultatów pracy i daje możliwość zastosowania informacji zwrotnej, na którą czekają uczniowie.

Dodatkową zaletą metody jest możliwość jej wykorzystania w szkole do realizacji projektu gimnazjalnego. Więcej na temat osadzenia WQ w polskiej dydaktyce można znaleźć w referacie Sabiny Furgoł, który powstał w ramach projektu Belfer Online (PDF).